На початку своєї радіоаматорської діяльності багато початківців та досвідчених радіоаматорів часто задаються питанням при проведенні паяльних робіт, які бувають припої та які їх властивості.


Які бувають припої або як їх можна поділити.

Припої можна розділити на м'які чи легкоплавкі та тверді. Для монтажу радіоапаратури часто застосовуються легкоплавкі припої, такі, у яких температура плавлення яких лежить в межах до 300 °C. М'які припої за своєю міцністю набагато поступаються твердим, але для збирання електронних приладів застосовують саме вони.
Припій є сплавом декількох металів. Для легкоплавких припоїв це, як правило, сплав олова та свинцю. Саме ці метали становлять основну і більшу частину сплаву. Також у ньому можуть бути присутніми і легуючі метали, але їх кількість у складі невелика. Домішки інших металів вводять у метал для отримання певних показників (температури плавлення, пластичності, міцності, стійкості до корозії).
Найбільшого поширення набув припій марки ПОС (Припій Олов'яно-Свинцевий). Далі за коротким позначенням його марки слідує цифрове позначення, яке показує процентний вміст у ньому олова. Так, у ПОС-40 міститься 40% олова, а ПОС-60, відповідно, 60%.
Буває, що під час проведення робіт ми використовуємо припій невідомої марки. Приблизно оцінити його склад та марку можна за непрямими ознаками:
Припої олов'яно-свинцеві мають приблизну температуру плавлення 183-265°C.
Якщо припій має яскравий металевий блиск, то ньому досить великий вміст олова (ПОС-61, ПОС-90).Якщо навпаки, якщо темно-сірого кольору, а матова поверхня, то це вказує на великий вміст свинцю. Свинець надає поверхні своєрідного сірого відтінку.
Припої, з великим вмістом свинцю, дуже пластичні.
Приклад – пруток припою діаметром 8 мм. з великим вмістом свинцю (ПОС-30, ПОС-40) легко гнеться руками. Олово, на відміну свинцю, надає металу міцність і жорсткість. Якщо олова у сплаві багато, то легко погнути такий пруток вже не вийде.


Застосування припоїв олов'яно-свинцевої групи ПОС.

ПОС-90 (Sn 90%, Pb 10%). Часто застосовується при ремонті харчового посуду та медичного обладнання, обладнання. Має невеликий вміст свинцю близько 10%, який досить токсичний та його застосування у речах, що стикаються з їжею та водою неприпустимо.
ПОС-40 (Sn 40%, Pb 60%). Використовується для паяння електроапаратури та деталей із оцинкованого заліза, застосовується для ремонту радіаторів, латунних та мідних трубопроводів, виробів із міді, латуні.
ПОС-30 (Sn 30%, Pb 70%). Використовують у кабельній індустрії та промисловості, а також використовують для лудіння та паяння листового цинку.
ПОС-61 (Sn 61%, Pb 39%), практично аналогічний ПОС-60, найпоширеніший припій використовується для монтажу радіоелементів, лудіння та паяння друкованих плат радіоапаратури. Температура його плавлення від 183°C, а повне розплавлення досягається при температурі 190°C.
Виробляти пайку припоєм ПОС-61 виробляють за допомогою звичайного паяльника або паяльної станції не боячись перегріву радіоелементів, оскільки його розплавлення досягається вже при 190°C.Припої ПОС-30, ПОС-40, ПОС-90 повністю розплавляються при температурах 220 – 265°C. Для багатьох радіоелектронних компонентів така температура дуже критична. Виходячи з цього для монтажу та складання друкованих плат краще використовувати ПОС-61.
Сучасним закордонним аналогом ПОС-61 вважається припою Sn63Pb37 (олова 63%, свинцю 37%). Він також застосовується для паяння радіоапаратури та виготовлення саморобної електроніки.